I. MSZA ŚWIĘTA
Wobec trwającej epidemii, ksiądz Arcybiskup przedłuża do odwołania dyspensę od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej. Mając na uwadze ograniczenie zgromadzeń, co dotyczy również uczestników Mszy świętej, apelujemy o to, aby w Eucharystii uczestniczyli TYLKO I WYŁĄCZNIE CI, KTÓRZY ZAMÓWILI INTENCJĘ, TAK BY NIE PRZEKROCZYĆ 5 OSÓB.
Przy okazji zachęcamy wszystkich wiernych, by raz jeszcze pochylili się nad materiałami duszpasterskimi, które pozostawiliśmy podczas ostatniej wizyty kolędowej.
Przepisy dotyczące przeżywania Eucharystii stosuje się zarówno do Mszy świętych w dni powszednie, niedziele (również Niedziela Palmowa), jak i uroczystości wielkanocnych, zarówno w stosunku do kościołów parafialnych, jak i filialnych.
II. POGRZEBY
Obrzędy pogrzebu zostały zredukowane do trzeciej formy pogrzebu katolickiego tj. jedynie stacji przy grobie. Uczestnikami może być jedynie pięciu przedstawicieli najbliższej rodziny. W obecnej sytuacji, modlitewne czuwanie przy zmarłym ogranicza się do domowej modlitwy w rodzinach. Msza świętą żałobna z udziałem wiernych zostanie odprawiona w innym terminie.
III. KOMUNIA ŚWIĘTA
Ksiądz Arcybiskup stwierdził, że na czas epidemii należy powstrzymywać się od wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza świątynię, za wyjątkiem zanoszenia Komunii świętej w formie wiatyku oraz ograniczył posługę sakramentalną wobec osób chorych i w podeszłym wieku do wypadków niebezpieczeństwa śmierci. Stąd nie będzie tej posługi z okazji I piątku.
IV. SPOWIEDŹ
Nie rezygnujemy ze spowiedzi sakramentalnej. Ci jednak, którzy pragną z niej korzystać, MUSZĄ umówić się na nią telefonicznie z kapłanem (Tel. 13 43 14 841). Nie będzie zapowiadanej spowiedzi w sobotę.
Warto pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony przez wiernych w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, pozwala uzyskać im przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452).
Przypominamy, że Kościół nie dopuszcza możliwości sprawowania sakramentu pokuty i pojednania przez środki komunikacji elektronicznej takiej jak telefon, Internet itp.
V. TRIDUUM PASCHALNE
W nawiązaniu do dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „W czasie COVID-19” z dnia 19 marca 2020 roku, biorąc pod uwagę obecną sytuację sanitarną w Polsce, przekazuję niniejszym regulacje dotyczące przeżywania Triduum Paschalnego:
- Zgodnie z postanowieniem Stolicy Apostolskiej, celebracja Mszy Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana WYŁĄCZNIE W KOŚCIELE PARAFIALNYM W KOBYLANACH BEZ UDZIAŁU WIERNYCH. Nie będzie adoracji w ciemnicy.
- Liturgia Wielkiego Piątku będzie również tylko w Kobylanach, bez udziału ludu.
Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku przenosi się Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego bez procesji. Istnieje możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu z zachowaniem przepisów dotyczących liczby uczestników tak jak podczas Mszy świętej, czyli liczba osób modlących się w kościele nie może przekroczyć 5. Możliwość prywatnej adoracji będzie również w Wielką Sobotę. Apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do tego ograniczenia.
- W Wielką Sobotę nie organizujemy tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Prosimy wiernych, aby w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone Błogosławieństwo stołu (formuła dostępna z załączniku).
Przy Grobie Pańskim nie pełnią warty strażacy. - Liturgia Wigilii Paschalnej, będzie sprawowana tylko w Kobylanach BEZ UDZIAŁU LUDU.
Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnej i Mszy św. o godz. 6.00 w Kobylanach.
Kwestię ilości osób mogących brać udział w Eucharystiach sprawowanych w Niedzielę Zmartwychwstania, rozstrzygną rozwiązania państwowe, które będę w tym dniu obowiązywać.
VI. UROCZYSTOŚCI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
W duchu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i ich rodzin, ksiądz Arcybiskup odwołał wszystkie uroczystości związane z I Komunią świętą, bez względu na ilość dzieci mających do niej przystąpić w poszczególnych parafiach. Nowe terminy zostaną ustalone we współpracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, a same uroczystości będą mogły odbyć się dopiero po wznowieniu nauki w szkołach. Rodziców proszę, aby wykorzystali ten czas na lepsze przygotowanie religijne dzieci do czekających je uroczystości.
VII. KANCELARIA PARAFIALNA
Możliwość załatwienia spraw w kancelarii będzie dotyczyć tylko PILNYCH spraw. Rzeczy mniej ważne prosimy odłożyć, jeśli jest taka możliwość, na czas kiedy sytuacja się uspokoi.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, szukajmy Pana Boga i Jego mocy na modlitwie. Powierzajmy ufnie nasz los Bożej Opatrzności i módlmy się o wypełnienie woli Bożej. Nas samych i całą wspólnotę Kościoła, polecajmy wstawiennictwu Matki Bożej Jackowej, św. Walentego, św. Dobrego Łotra, św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz bł. Jana Wojciecha Balickiego.